A Travellerspoint blog

Balkanlarda Ulaşım

Balkan Ülkelerinde Ulaşım

IMG_1878.JPG

Balkan ülkeleri seyahati vizesiz seyahat edilebilmesi, ortak tarihi geçmişimiz ve benzer değerlerimiz sebebiyle her gezginin hayalini süsleyen bir rotadır. Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova şimdilik bizden vize istemiyor. Şimdilik diyorum çünkü Karadağ ve Sırbistan Avrupa Birliğine girmek için ellerinden geleni yapıyor.  Tüm gezginlere ilk seyahatlerini bu ülkelere yapmaları, gezmeye buralardan başlamaları tavsiye edilir. İlk kez Balkan ülkeleri gezisi yapmayı planlayan arkadaşlarımız için bir ulaşım rehberi olması açısından bu yazı yazmaya karar verdim.

Seyahatinizi otobüsle ya da kiralayacağınız bir araçla yapacak iseniz, hangi ülkeden başlayacağınız çok önemli. Eğer başlangıç ve bitiş yapacağınız ülkeler farklı ise, o zaman dikkatli olmanızda yarar var. Neden böyle diyorum, çünkü daha biletinizi alırken Türk Hava Yolları bizi uyarıyor. Tek yön bilet almaya çalıştığınız ülke sizi hava alanından geri çevirebilir diye. Bununla ilgili pek çok kötü hikaye okudum. Özellikle tipiniz fazlasıyla ben Türküm diyorsa, pasaportunuz fazlasıyla temizse, Sırbistan size sorun çıkartabilir. O yüzden giriş biletinizi Bosna Hersek veya Karadağ’dan alıp, dönüşünüzü Belgrad’dan yapabilirsiniz. Kosova ve Sırbistan seyahatlerini birbirinden ayırmak ve mümkünse Kosova'da pasaport görevlisine damga vurmamasını rica etmek akıllıca olabilir. Bu bizim isteğimizle oluyor mu dediğinizi duyar gibi oluyor, Balkanlarda her şey mümkün. Benim pasaportumda Arnavutluk ve Makedonya kaşesi yok mesela, özel bir isteğim de olmadı, nedense giriş-çıkış kaşesi vurmadılar.

Balkanlarda otobüs bileti araştırdığınızda karşınıza şöyle bir site çıkacak. Pek çok bilgi doğru olmakla birlikte, güvenilmemesi gereken bir site. İnternet bu siteye güvenip yola çıkan ve başına türlü dertler gelen gezginlerin hikayeleri ile dolu.

Ülkeler için detaylı bilgilere gelirsek;

Bosna Hersek Ulaşım

Şehir içi ulaşım kolay, şehirler oldukça küçük. Başkent Saray Bosna hariç toplu taşımaya gerek yok. Orada bile yürüyerek pek çok yere ulaşabilirsiniz. Saray Bosna'da hiç kullanmadım ama tramvay mevcut. Taksiler de fazla pahalı değil.

Şehirler arası yolları kaliteli ancak oldukça dar ve virajlı. Arabanın hızının 60-70 km’yi aşması nadiren mümkün. Paralı yollar var. Şehirler arası otobüs bulmak kolay, komşuları Sırbistan ve Karadağ arasında karşılıklı otobüs bulmak sorun değil.

Hava alanı teknik olarak şehir içinde sayılır. Belki yürüyerek ulaşmak bile mümkün. Türk hava yolları ve Pegasus’un dışında Sırbıstan ve çeşitli Avrupa şehirlerinden karşılıklı ulaşım sağlanıyor.

20160529_140936.jpg


Karadağ Ulaşım

Ülke çok küçük. Ülkede iki hava alanı var. Biri Türk hava yollarının uçtuğu başkent Podgorica'daki hava limanı. Diğeri Kotor’a yakın Tivat. Bu hava limanı Avrupa'nın ucuz hava yolları ve charter şirketleri tarafından tercih ediliyor. Podgorica’daki hava alanı yaklaşık 15 km şehir dışında. Toplu taşıma yok, sadece bir taksi firması çalışıyor. Ücret sabit 12.-euro. 3-4 kişi için ideal. Diğer ulaşım yöntemi şehirden taksi çağırmak. Karadağ’da her taksinin özel bir telefonu var. Taksinin üzerinde yazıyor. Telefon açabiliyorsanız şehirden taksi isteyebilirsiniz. telefonlarını nereden bulacağım derseniz internetten kısa bir araştırmadan sonra bulunabiliyor. Bu taaksilerle gidiş-geliş 5.-euro tutuyor. Taksicilerle ülkenin geneli gibi ingilizce anlaşılabiliyor. 

Karadağ’da tüm şehirler kasaba misali. Şehir içi toplu taşıma mevcut değil. Her şehrin biraz dışında otobüs terminalleri var. Sabahın erken saatlerinden geç saatlerine kadar Budva ve Kotor gibi turistik beldelerine 5-6.-euro'ya seyahat edilebiliyor. Budva ve civarında yaşayıp, okul ve iş için başkente geliyorlar. Akşamları otobüsler oldukça dolu. Otobüsler biraz eski olmakla birlikte klimaları çalışıyor.

Otobüs garajından  Mostar ve Saraybosna’ya ayrıca Dubrovnik’e günde bir kaç kez, Tiran’a sadece bir sefer var. Kotor’dan 08:30 ‘da kalkıyor. 09:00'da Budva 11 gibi de Podgorica'da oluyor. Ben Arnavutluk’un başkenti Tiran’a 22,50 euro verdim, 2 euro’da bagaj için alıyorlar. Bunun dışında 10 euro farkla bir kaç hostel ve özel firma en az 4 kişi bulunması şartıyla talebe göre otomobil, minibüs veya otobüsle direk sefer de düzenliyor. Bağllantııları yukarıda bahsettiğim internet sitesi ve hotel-hosteller yapıyor.


Arnavutluk Ulaşım

Arnavutluk'un başkenti kalabalık, şehir içi ulaşım genellikle belediye otobüsleri ile sağlanıyor. Mesai saatlerinde oldukça kalabalık, ancak şehrin dört bir yanına ulaşmak mümkün.

Ayrıca ülkenin iç ulaşımı minibüs ağırlıklı, gün içerisinde Durres ve Berat gibi turistik kasabalara gidip gelmek mümkün.

Ülkede iç hat uçuşu yok. Havaalanı şehrin yakınında sayılır. 10-15 km arası bir mesafe olmalı. Kullanmadım ama İşkodra’dan gelirken şehre çok yakın olduğunu hatırlıyorum. Önünde bekleyen halk otobüsü de vardı. Ayrıca Arnavutluk’un genelinde taksi ucuz. Pazarlık yapılarak taksi kullanılabilir sanırım.

Arnavutluk’tan Makedonya'ya maalesef günde 2 sefer var. Ohrid’e uzaklık sadece 200 km olmasına rağmen yol yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Bilet 10.-euro. Sabah erken saatte, kullanmadığım için saatini hatırlamıyorum ayrıca öğleden sonra saat 4’te var. Ohrid’den direk geçmiyor. Struga’da inip, ayrıca 15 km yol kat etmeniz gerekiyor. Gündüz minibüsler varmış ama akşam otobüsüne bindiyseniz vardığınız saatte hava kararmış oluyor, durakta bekleyen taksilerden başka pek şansınız yok. Yazın Ohrid'e de gidiyorlarmış. 

20160523_192948.jpg


Makedonya Ulaşım

Makedonya Üsküp hariç şehir içi ulaşım gerektirmeyen bir ülke. Ulaşım genellikle yürüyerek yada uygun fiyatlı taksilerle yapılıyor. Ohrid-Bitola gibi görece önemli ve turistik sehirlerden bile Üsküp’e ulaşım kolay değil. Genelde sabah ve akşam karşılıklı seferler yapılıyor. Eğer 10’a kadar otobüse binemediyseniz akşam 4'e kadar beklemeniz gerekecek. Yollar çok dar ve virajlı. Sadece çok kısa bir bölümde toplam 3 şerit gidiş geliş otoban var. Onun dışında köy yollarında ilerliyorsunnuz, molalar köylerde veriliyor. Otobüsler oldukça eski ve pek rahat değil.

Üsküp ve Ohrid’de havaalanı var ancak iç hat uçuşu yok. Sanırım Ohrid’de sadece özel uçuşlar için kullanılıyor.

Ohrid-Bitola (Manastır) arası 1.5 saat, 200 dinar. 2016 itibariyle yaklaşık 10.- tl. Bitola-Üsküp arası 450 dinar, yaklaşık 25 tl.Üsküp’ten Belgrad’a oldukça sık sefer var. Ayrıca Selanik’e de günde bir kez olmak üzere ulaşabilirsiniz.

Üsküp’te şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ve taksilerle sağlanıyor. Taksimetre açılış 40 dinar, 1,5 tl. Km başınada 15 dinar gibi bir fiyat işliyor. Oldukça ekonomikti. Belediye otobüslerinde bilet ve para geçiyor.

Üsküp havaalanıı pek çok ülkeden hava yollarını ağarlıyor. Şehre oldukça yakın bir konumda. Belgrad ve Üsküp arası 400 km, Air Serbia’nın seferleri bulunuyor. Ancak otobüsle karşılaştırdığında fiyat farkı 3-4 katı bulabiliyor.


Kosova Ulaşım

Üsküp - Kosova arası çok yakın. Taksiler git gel için 80-100.-euro arası bir fiyat istiyor. Ancak otobüs seferlerini çok ucuza ve sık aralıklarla bulunduğundan pek tercih edilmiyor. Kaldığım hostelde günlük Kosova gezileri gördüm. Sırbistan halen bu ülkeyi tanımıyor, kendi aralarında çözülecek bir sorun gibi bakıyor. Belgrad’dan araba kiralarsanız Kosova ziyaretleri sıkıntı yaratabilir. Onun dışında pasaportunuzda Kosova damgası olması sıkıntı oluşturmuyor.


Sırbistan Ulaşım

Sırbistan ve Belgrad bölgenin en gelişmiş yerleri. Belgrad’da 2 milyona yakın yaşayan var. Şehir içi oldukça işlek otobüs, minibüs, tren ve tramvay hatları var. Otobüs ve trenler eski. Eğer günlük kart kullanmıyorsanız ulaşım biraz pahalı. 1-3-7 günlük sınırsız kartlar var kullanmak için, ancak şehir içi ulaşım farklı bölgelere ayrıldığı için her yerde geçmeyebiliyor. Bu yönden biraz karışık. Genellikle otobüsün herhangi bir kapısından binebilirseniz. Kartı okutmak size kalmış. Ancak duraklarda bellerine takılı bir okuma cihazı olan görevliler var. Çok fazla sorun olmuyormuş ama yakalanırsanız 2000 dinar, yaklaşık 15 euro ceza örüyormuşsunuz. Hoteldeki görevli, bin dolaş birisi sorarsa anlamıyormuş gibi yap, sorun olmaz demişti ama problem istemediğimden riske girmedim.

Nikola Tesla havaalanı şehrin biraz dışında. Ulaşmak için taksiyi seçerseniz 20.-euro civarı tutuyor. Binmeden pazarlık yapmakta yarar var. Ayrıca Slav Meydanından (Slavija Square) a1 numaralı genelde 20-30 dakika arayla hareket eden minibüsler var. Ücret 300 dinar. Yaklaşık 7 tl. Bu en konforlu ve ucuz yol. 75 dinara, yaklaşık 1,5 tl’ye belediye otobüsü de varmış, ancak çok dolaştığından ben denemedim.

Balkanlarda ulaşımla ilgili özellikle üzerinde durulması gerekenler;

Bir gün önceden planını yap, 2 kez biletini teyit et,
Konfor arama, klima arama, koltuk numarası hiç arama, geç otur. :)
Şehir içinde otobüsle uğraşma, at kendini yollara, yorulunca bir kafeye otur.
Mümkünse araba kirala, pek çok firma tüm ülkelerde geçerli sigortayla beraber araba kiralıyor. Fiyatlar depozitoyu saymazsak oldukça ekonomik, yakıt da TR'ye göre ucuz.

Posted by mesuttoker 12:09 Archived in Bosnia And Herzegovina Tagged transportation balkans balkanlar ulaşım

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Login