A Travellerspoint blog

Yazd - İran Gezi Rehberi

Yazd, İran


View Iran on mesuttoker's travel map.

Yazd şehri nerede? Tarihi ne kadar eskiye dayanıyor? Yazd'e nasıl gidilir, ulaşım nasıldır? Yazd'de hava nasıldır? Yazd'e ne zaman gidilir? Yezd'de ne kadar kalınmalı? Hepsi yazımızda, gelin Yazd’i birlikte keşfedelim.

20190413_210948.jpg

İran'ın orta kesimlerinde bulunan bu kentin geçmişi 5000 yıl öncesine kadar eskiye dayanıyor. Halen 500 binin üzerinde kişinin yaşadığı, Zerdüşt dininin temellerinin atıldığı şehrin ilk kurucularının Medler olduğu düşünülüyor. Sonradan Sasanilerin kontrolü altına giriyor.O zamanki Sasani kralı Yazgedegerd'e ithafen şehrin adı "Yazd" olarak söylenmeye başlanıyor.

Yazd Nerede? Yazd'ın Tarihi?

Şehrin etrafı yüksek sıra dağlarla çevrili. Bu yüzden fazla işgale uğramamış, hatta moğol istilası döneminde bir sığınma noktası haline gelmiş. Meşhur gezgin Marco Polo gezi notlarında buradan ipekli dokumalarıyla meşhur bir ticaret merkezi olarak bahsediyor.

Eskiden olduğu gibi halen bir tekstil merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Toprak evleri, tarihi eski şehri, Zerdüştlüğün merkezi olması ile bilinen şehir, Unesco tarafından dünya mirası listesine dahil edilmiş.

20190413_154950.jpg

Şehir yazları 45 derecelere varan sıcaklıklarla mücadele ediyor. Yüz yıllar boyunca buralarda yaşayan uygarlıklar bu sıcaklıklarla mücadele etmek için çeşitli yöntemler uygulamışlar. Bu yüzden İran'da her yerde görülmeyen mimari örneklerin burada hayat bulduğunu görebilirsiniz.

Şehrin özellikle doğusundaki tarihi bölümünde gezerken, yüz yıllar öncesine gitmemek mümkün değil. Daracık sokaklar, labirent gibi yollar, bir birine geçmiş kerpiçten evler, çatı katlarındaki kubbeler sizi alıp başka diyarlara götürüyor.

Rüzgardan olabildiğince fazla yararlanmak için yapılan, binaların üzerinde bulunan hava akımlarını yakalamaya yarayan mimari uygulamalar, yer altı su sistemleri, yazın bile buz bulunulabilmesini sağlayan yer altı buz depoları ve çok daha fazlası, bu şehrin coğrafyasının insanları yapmaya zorladığı mimari uygulamalardan bazıları.

Yazd; Şiraz, Tahran veya İsfahan'la kıyaslandığında daha tutucu bir yer. Şehre girdiğiniz gibi kadınların giyinişinden, kullanılan renklerin tonlarından, cami ve türbelerin sayısının artmasından bunu anlayabiliyorsunuz. Küçük bir şehir beklemeyin, şehir oldukça büyük. Ancak turistik yerler şehrin merkezinde ve yürüme mesafesinde.

Yazd konum olarak ülkenin ortasında sayılır. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri İsfahan ile Şiraz arasında. Bu iki şehri ziyaret etmek isteyen gezginler, genellikle Yazd'ı da seyahat planlarına ekliyorlar. Şiraz ve İsfahan daha fazla tarih sunarken, Yazd daha fazla doğa ve kültürel zenginlikler sunuyor.

Ulaşım

Şehire sadece Tahran'dan uçuş var. Buraya gelen gezginler, genellikle İsfahan ya da Şiraz'dan kara ya da demir yoluyla geçerek buraya geliyorlar. Şiraz'dan geliyorsanız otobüs ve taksiler tek seçeneğiniz. İki şehir arasındaki mesafe 400 km'ye yakın ve eğer gündüz yolculuk ediyorsanız 6-7 saat, gece seyahat ediyorsanız biraz daha kısa sürüyor. Kalacağınız yerden tasarruf etmek için gece yolculuğu tercih edilebilir, yolculuk ücreti 3-4 USD civarında.

20190413_161349.jpg

İsfahan'dan geliyor ya da gidiyorsanız tren seçeneğiniz de var. İki şehir arası yaklaşık 250 km ve hem otobüs hem trenle 4 saat civarı sürüyor. Ben otobüs yolculuğunu tercih ettim, oldukça rahat ve konforlu olduğunu söyleyebilirim. Maalesef trenle yolculuk etmediğimden nasıl olduğu konusunda yorum yapamıyorum.

Ne zaman Gidilmeli?

Yazd için en iyi dönem Nisan-Mayıs ayları ile, Ekim-Kasım arası. Yaz ayları sıcaklıkların dayanılmaz noktalara ulaştığı ve turistlerin pek tercih etmediği aylar. Zaman zaman sıcaklıklar 45 derecelerin üzerini görebiliyor. İran'da en az yağış alan ve sıcaklık ortalaması en yüksek olan bölge.

Kaç Gün Kalınmalı?

Yazd İran'ın 15. büyük şehri ve şehir içerisinde görülecek yerleri kısıtlı. Tarihi şehir ve önemli yerlerine bir gün ayrılması yeterli olacaktır. Ancak bir kaç saat mesafede görülmesi gereken yerleri mevcut. Bunlar için de ilave bir gün daha eklenebilir. Toplamda 2 gün Yazd gezisi için yeterli olacaktır.

Posted by mesuttoker 09:29 Archived in Iran Tagged iran yazd

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Login